Terapie plné přítomnosti

Dostojevskij napsal jeden podivuhodný citát:

"Pokud si člověk zoufá, je to proto, že neví, že je šťastný. To je celé. Kdokoliv zvládne udělat tento objev, bude štastný, a to bezprostředně."


Tyto slova mohou být velmi provokativní, zvláště když máme delší dobu vážné trápení. Zároveň však ukazují na naději, že něco v životě i my můžeme objevit ... uvědomit si ... naučit se  ... možná to nebude hned, možná to bude chtít práci a čas, ale můžeme být šťastní (a nemyslím tím teď štěstí jako absenci jakékoliv bolesti nebo jako pocit, že vše vychází podle našich plánů, ale štěstí plného života navzdory tomu, že věci občas nevycházejí, nefungují nebo bolí)... Jedním z důležitých klíčů ke štěstí  může být přítomný okamžik. Mnoho času strávíme totiž mimo samotnou skutečnost - a plýtváme silami ve svých myšlenkách, představách, obavách, vzpomínkách, problémech ... a ani si nevšimneme, že přítomnost žijeme velmi povrchně.

Terapie plné přítomnosti je pracovní název pro způsob práce, který se různými technikami (z různých terapeutických přístupů) snaží člověka znovu dovét k plnému životu v přítomném okamžiku, což je vstupní bránou pro novou spokojenost, životní energii, radost a svobodu vůči nepříjemným symptomům.


Má celkem čtyři základní okruhy

1) Trénink plné přítomnosti

2) Zacházení s myšlenkami a pocity

3) Práce s postoji k tomu, co právě prožíváme

4) Využití užitečných zdrojů (silných stránek života)